Підступний і мовчазний.

«Підступний і мовчазний. Що робити жінці, аби на ранніх стадіях  виявити безсимптомні онкопатології?» Розмова з лікарем онкологом, гінекологом, кандидатом медичних наук Олегом Цьолком.

Щодня на прийом до цього лікаря приходить багато жінок. Серед них  ті, хто регулярно проходить плановий огляд, є такі, що до останнього тримають біль в собі і записуються на консультативний прийом лише тоді, коли терпіти вже не сила. З тими, які ходять на профогляди набагато легше, адже навіть у разі виявлення  онкопатологій, їх можливо вилікувати на ранніх стадіях, з іншими – складніше. Адже рак з кожним днем міцнішає і  може завдати нищівного удару по організму.

Чи помолодшав рак? Як діяти жінці, аби звести до мінімуму ризик виявлення пізніх стадій онкопатологій? І чи можливо стати мамою після перенесених онкозахворювань? Про це в розмові з лікарем онкологом, гінекологом, кандидатом медичних наук Олегом Цьолко (Медичний центр «Клініка професора Стефана Хміля» у Львові).

Пане Олеже, чим займається такий напрямок в медицині як онкогінекологія?

В першу чергу це профілактика онкологічних захворювань, а вже потім  лікування. На жаль, рак підступний і мовчазний. До останнього жінка може не відчувати жодних симптомів хвороби. А коли заболить – то перемогти хворобу буде набагато важче, ніж на ранній стадії. Тому  особлива увага до  візуальних проявів форм раку. Приміром, рак молочної залози  легко виявити, якщо жінка регулярно обстежує свої груди. Я рекомендую робити це раз в місяць, одразу після закінчення менструального циклу. Ви знаєте своє тіло і якщо раптом щось змінилося, щось пішло не так, відчули ущільнення або гульки, відразу  звертайтесь до лікаря.

З раком шийки матки схожа історія. Ця онкопатологія має важливу соціальну вагу, адже хворіють переважно молоді люди. Під час звичайного профогляду лікар гінеколог зазвичай може передбачити її появу,  адже є захворювання, які передують раку шийки матки. Це дисплазія (в народі “ерозія”).

Ви 16 років практикуєте. Чи збільшилась кількість онкохворих і які органи рак вражає найчастіше ?

Онкологом працюю 6 років. Статистика невтішна. Щороку кількість хворих на рак зростає, а вік пацієнтів молодшає . Найпоширенішими  серед чоловіків є рак легенів, шкіри, передміхурової залози і шлунка, серед жінок – рак молочної залози, рак тіла, рак шийки матки, ободової кишки та шкіри.

Вам доводиться щодня встановлювати невтішні діагнози жінкам. Як реагують пацієнтки і що є визначальним для одужання?

Така моя робота. Але здебільшого жінка, яка приходить на прийом до онколога, вже готова до різних сценаріїв. Єдине –  потрібен час на прийняття діагнозу. Хтось приймає своє нове життя з хворобою швидко, комусь потрібно набагато більше часу.  Тому якщо Вам встановили такий діагноз – не зволікайте з лікуванням. Медицина йде вперед і ймовірність того, що людина одужає –  висока. Тим паче, якщо це рання стадія.

І ще. Я спостерігав  не одну історію одужання, жінки продовжували жити, любити і навіть народжувати дітей. Ось недавно передзвонила пацієнтка, яку ми оперували п’ять років тому з приводу занедбаної онкопатології. Прожити стільки з таким діагнозом – справжній подвиг. Цю пацієнтку,  відрізняли  бажання жити, боротися за себе і лікуватися. А це надважливо в лікуванні онкопатології.

Що має насторожити жінку і стати тривожним сигналом?

Якщо в період менопаузи, то це відновлення менструальних виділень. Або болі, дискомфорт внизу живота. Я хочу зараз звернутися до молодих жінок – пильнуйте Ваших мам, бабусь, тіток, адже вони якраз і є тими мовчазними пацієнтами, які терплять до останнього. І хочу застерегти вас від самопризначень і самолікування. Найперше йдеться про гормональні препарати, адже порушена гормональна рівновага згубно впливає на весь організм. Наступне – це протимікробні препарати, неконтрольоване їх використання викликає розвиток та розповсюдження резистентних форм мікроорганізмів.

І регулярні планові обстеження. Дотримуйтесь «золотого» стандарту. Раз в рік плановий огляд в гінеколога – обов’язковий. Оберіть місяць і щороку впродовж нього ідіть до лікаря. Ще один доступний метод профілактики, особливо для дівчат – це  вакцинація проти  вірусу папіломи людини, який допомагає розвитку онкопатології шийки матки.

Багато жінок в час пандемії відкладають візит до гінеколога, адже не хочуть наражати себе на ризик інфікування.

Але ж ми їздимо в маршрутці, ходимо в магазин чи на базар, відвідуємо кав’ярні, то там ризик інфікування не менший. Тому не треба шукати приводу відтермінувати візит до лікаря) Настав час планового огляду – ідіть)

Жінка, яка перенесла онкологію, чи має вона шанс стати мамою?

Звісно) Передові технології – вражають. Навіть якщо є пухлини яєчників, то можна заморожувати яйцеклітини, а потім роботи штучне заплідення. Адже можливе перенесення цієї яйцеклітини в донорський орган або самій жінці. Головне, аби жінка повідомила лікарю онкологу, що має бажання ще народжувати. Навіть сучасні протоколи лікування це передбачають – якщо жінка хоче ще вагітніти то лікування може бути більш делікатним, якщо ні – то терапія агресивніша і радикальніша.

В Медичному центрі «Клініка професора Стефана Хміля» у Львові, де я веду прийом, спостерігав не одну таку дивовижну історію початку нового життя і зародження материнства.

Записатися на прийом до лікаря онколога, гінеколога Олега Цьолка можна за телефоном – 067 350 61 00.

.

Меню