Чоловіче безпліддя.

Успішні програми лікування безпліддя.

Природа наділила все живе на нашій планеті особливим даром, здатністю до розмноження з метою відтворення собі подібних. Процес формування та розвитку статевої функції у людини є надзвичайно складним та включає в себе низку послідовних етапів, в тому числі внутрішньоутробний розвиток статевих залоз, які в свою чергу здатні до синтезу та виділенню статевих гормонів та забезпеченню нормальної гормональної насиченості організму, адекватну реакцію статевих залоз на стимуляцію центрів, що регулюють їхню діяльність, збалансований стан рівня гормонів, правильний розвиток статевих органів та механізмів діяльності статевої системи, встановленням функції відтворення.

Неплідність в подружній парі є однією з найбільш важливих медико–соціальних проблем сьогодення, яка в певній мірі впливає на демографічну ситуацію в тих або інших регіонах земної кулі.

Безплідний шлюб – відсутність протягом одного року та більше вагітності у жінки в сексуально активній парі, в якій не застосовувались засоби контрацепції (ВООЗ).

Проте, безплідні пари не завжди володіють інформацію по чиїй вині (чоловіка, жінки чи обидвох партнерів) виникла бездітність. На цьому етапі, жінки, як правило відразу звертаються за допомогою до лікаря  – гінеколога. Дещо по іншому, складається ситуація із чоловіками. Більшість чоловіків у разі безпліддя знаходяться на роздоріжжі та можуть звертатись із своїми проблемами по пораді дружини, до гінекологів, урологів, ендокринологів, психіатрів, дерматологів, що по своїй суті є не обґрунованими й хибними кроками у вирішенні вищезгаданої проблеми.

На сьогоднішній день активно розвивається та виділяється в окрему галузь медичної науки андрологія, предметом вивчення якої є виключно чоловічі статеві функції та розлади статевої системи у чоловіків.

За даними статистики проблеми безпліддя в Україні зустрічається у 10 – 15 %  подружніх пар. У 35 – 40 % випадків, бездітний шлюб обумовлений чоловічим безпліддям.

Чоловіче безпліддя – нездатність чоловіка запліднити протягом 12 місяців здорову, здатну до зачаття жінку, не дивлячись на здатність до регулярного статевого життя без застосування засобів контрацепції.

До етіологічних факторів чоловічого безпліддя відносять:

  1. нервово – психічний фактор (0,05%);
  2. Вроджені та генетичні причини (17 – 35%);
  3. Інфекційно – токсичний фактор (8,5 – 36%);
  4. Екзогенні інтоксикації;
  5. Лікарські препарати;
  6. Звиклі інтоксикації;
  7. Аліментарний фактор;
  8. Іонізуюче опромінення;
  9. Хімічні мутагени;
  10. Порушення функцій ендокринних залоз;
  11. Захворювання внутрішніх органів, які приймають участь в активному метаболізмі андрогенів;
  12. Вплив високих та низьких температур;
  13. Судинні порушення;
  14. Травма;
  15. Порушення гематестикулярного бар’єру;
  16. Професійні шкідливості.

Розрізняють:

  • Секреторну форму безпліддя (гіпогонадизм);
  • Екскреторну форму безпліддя (екскреторно–токсична та екреторно–обтураційна)
  • Поєднана форма безпліддя (поєднання секреторного та екскреторного компонентів).

Допоміжні репродуктивні біотехнології:

  • Штучна інсемінація жінки спермою чоловіка – інструментальне введення генетичного матеріалу (сім’яної рідини) чоловіка, у статеві шляхи жінки з метою досягнення запліднення;
  • Штучна інсемінація жінки спермою донора;
  • Запліднення in vitro та ембріотрансфер. Екстракорпоральне запліднення, культивування ембріону в лабораторних умовах та трансплантація ембріону в порожнину матки;
  • Ембріотрансфер;

Екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ) — процес, під час якого проходить запліднення яйцеклітини спермою поза межами організму. Покази до проведення ЕКЗ зі сторони чоловіка:

Чоловіча неплідність: порушення якісних і кількісних показників сперми, аспермія (відсутність сперми), азооспермія (відсутність сперматозоїдів у сім’яній рідині); неплідність, обумовлена анатомічною будовою.

Що таке TESA, TESE, micro-TESE?

Допоміжні репродуктивні технології (ДРТ), дозволяють ефективно провести лікування чоловічого безпліддя, навіть при встановленні азооспермії. Біопсія яєчка є якраз таким методом ДРТ, який показаний при даному патологічному стані.

На сьогоднішній день при азооспермії розрізняють кілька видів біопсії яєчка

  • Метод Testicular Sperm Aspiration (тестикулярна аспірація сперми), TESA — аспірація (забір за допомогою вакууму) сперматозоїдів з яєчка.

Переваги:

  • Найнижча вартість;
  • Може виконуватись без накладення швів;
  • не застосовуються мікрохірургічні методики.

Тривалість 15 – 20 хвилин із застосуванням загального знечулення.

Забір тестикулярної тканини шляхом пункції тканини яєчка.

  • Метод Testicular Sperm Extraction або Testicular Biopsy (тестикулярна екстракція сперми або тестикулярна біопсія), TESE — метод біопсії, під час якого відбувається вилучення сперматозоїдів з яєчок. Більш інвазивна процедура екстракції сперматозоїдів з тестикулярної тканини, в процесі якої її забирають в більшому обсязі, ніж при TESA.
  • Метод Microdissection Testicular Sperm Extraction (мікродіссекціонна тестикулярна екстракція сперми), вона ж micro-TESE. Застосування мікрохірургічних методів з метою екстракції сперматозоїдів Саме тому мікродіссекційний вид TESE значно підвищує кількість одержуваних сперматозоїдів (до 60%), а також знижує обсяг вилученої тестикулярної тканини, а також зменшує небезпеку нанести судинну травму і пошкодити інші ділянки яєчка.

На основі аналізу результатів попередньо проведених досліджень, лікар –андролог, встановлює клінічний діагноз та визначає, який з методів (TESE, TESA або micro-TESE) необхідно застосувати.

Раннє звернення до спеціаліста (лікаря – андролога) дозволяє якісно та ефективно провести низку клініко–діагностичних процедур з метою встановлення причинно–наслідкових зв’язків між різноманітними чинниками чоловічого безпліддя, а також забезпечити персоніфікований підхід щодо вибору найбільш оптимального методу допоміжних репродуктивних технологій.

Якісно та вчасно застосоване лікування чоловічого безпліддя із застосуванням допоміжних репродуктивних технологій в більшості випадків є найбільш ефективним та швидким методом досягнення вагітності.

Меню