Жіноче безпліддя

Безпліддя може стати надзвичайно болючим питанням для багатьох пар.

Відповідно до рекомендацій провідних професійних асоціацій і міжнародних організацій (ВОЗ, ESHRE, ASRM), слід запідозрити безпліддя і приступати до обстеження та лікування пацієнтів у наступних випадках:

 • за відсутності вагітності протягом 12 місяців активного статевого життя у пацієнток до 35 років і протягом 6 місяців у пацієнток після 35 років без застосування контрацепції;
 • ще до закінчення вищезгаданих термінів за наявності чинників, які знижують фертильність.

ЩО ТАКЕ ЖІНОЧЕ БЕЗПЛІДДЯ?

За останніми даними, 800 тисяч пар в Україні не можуть зачати дитину.

При обстеженні безплідної пари в 30-50 % випадків виявляється кілька причин і в жінки, і в чоловіка, що мають враховуватися під час лікування. Сьогодні проблема безплідного шлюбу надзвичайно серйозна.

У жінок розрізняють три види безпліддя: первинне, вторинне і абсолютне.

 • Первинне безпліддя – такий діагноз ставлять жінкам, які звернулися в клініку вперше, при цьому жодного разу не вагітніли та не народжували. Зазвичай це жінки, які намагаються завагітніти вперше. Потрібно пам’ятати, що в даному випадку, період, після якого варто звертатися за медичною допомогою, становить 12 місяців регулярного статевого життя.
 • Вторинне безпліддя – такий діагноз характерний для жінок, які вже вагітніли та  народжували дітей (тобто були вагітними), але при повторному бажанні завагітніти у них нічого не виходить.
 • Абсолютне безпліддя – цей діагноз не так поширений, як перші два, але під ним мається на увазі відсутність можливості завагітніти природнім шляхом із-за вроджених дефектів або відсутності частини статевої системи жінки.

Також варто згадати, що жіноче безпліддя буває вродженим (різні вади розвитку) і набутим (внаслідок гінекологічних захворювань і різноманітних факторів середовища).

ОСНОВНІ ПРИЧИНИ ЖІНОЧОГО БЕЗПЛІДДЯ:

 •   Порушення овуляції (ендокринне безпліддя) – 35-40 %;
 •    Трубно-перитонеальний фактор 20-30 %;
 •    Гінекологічні захворювання 15-25 %;
 •    Імунологічні причини 2 %;

ФАКТОРИ, ЩО ВПЛИВАЮТЬ НА ФЕРТИЛЬНІСТЬ ЖІНКИ:

 • Вік – найважливіший фактор, який знижує ймовірність зачаття й виношування дитини. Фертильність жінки починає стрімко падати після 35 років, шанси зачати дитину помітно зменшуються. Зниження фертильності відбувається внаслідок руйнування хромосом статевих клітин жінки;
 • Психогенні чинники безпліддя: конфліктні ситуації в сім’ї, на роботі, відсутність задоволення від статевого акту, а також наполегливе бажання мати дитину, або навпаки, страх вагітності можуть викликати порушення овуляції, що імітують ендокринне безпліддя. Аналогічним чином індуковані стресовими ситуаціями вегетативні порушення можуть призвести до дискоординації  гладком’язових елементів маткових труб, а отже, дофункціональної трубної непрохідності.
 • Діяльність та спосіб життя також відіграють важливу роль в стані репродуктивного здоров’я жінки. Робота в несприятливих умовах, тривалий вплив хімікатів і токсичних речовин, радіація і дія високих температур, можуть вплинути на фертильність жінки. Завзяті курці, що палять більше 20 сигарет на день, кофеманки і любительки спиртного також ризикують своїм майбутнім материнством.
 • Маса тіла жінки може вплинути на її здатність зачати дитину.  Причиною безпліддя може стати надмірно мала або надлишкова вага. Знижений вміст жиру в організмі спортсменок-бігунів на марафонську дистанцію і непрофесійних фанаток спорту може призвести до порушень менструального циклу. Аналогічно, до безпліддя схильні жінки з розладами харчової поведінки (анорексією, булімією) і жінки, що дотримуються строгих дієт.

Серед причин жіночого безпліддя на першому місці — ендокринне безпліддя. Найчастіше такі порушення відбуваються в результаті неправильної роботи гормонів, що відповідають за розвиток яйцеклітини.

Ендокринне безпліддя пов’язане з порушенням процесу овуляції: ановуляція, недостатність лютеїнової фази менструального циклу, синдром лютеїнізації фолікула, що не проовулював.

Ановуляторне безпліддя може виникати при ураженні будь якого рівня репродуктивної системи. Найбільш часті причини ановуляції: гіперандрогенія, гіпоестрогенія, гіперпролактинемія, обмінні порушення (ожиріння, виражений дефіцит маси тіла), а також при хворобі Іценко-Кушинга, гіпо- і гіпертиреоз.

Недостатність лютеїнової фази менструального циклу пов’язана із зниженою функцією жовтого тіла яєчника. Безпліддя при недостатності лютеїнової фази викликане порушенням імплантації ембріона або раннім самовільним викиднем, коли вагітність переривається до затримки менструації.

Друге місце (30 %) займають дефекти маткових труб– повна чи часткова непрохідність. У нормі зустріч яйцеклітини зі сперматозоїдом повинна відбуватися в матковій трубі, а якщо вона не прохідна, то зачаття, відповідно, стає неможливим. Трубне безпліддя пов’язане з порушенням функціональної активності маткових труб, або їх органічним ураженням. Порушення функції маткових труб відзначається на фоні стресу, порушення синтезу простагландинів, статевих стероїдів.

Органічне ураження маткових труб призводить до їх непрохідності. Причиною даної патології є перенесені запальні захворювання статевих органів (гонорея, хламідіоз тощо), оперативні втручання на внутрішніх геніталіях, едометріоз маткових труб та інші форми зовнішнього ендометріозу.

Перитонеальне безпліддя обумовлене злуковим процесом в ділянці придатків матки. Воно виникає внаслідок запальних захворювань статевих органів, після оперативних втручань на органах черевної порожнини та малого тазу.

Безпліддя при гінекологічних захворюваннях  пов’язано з порушенням імплантації ембріона в порожнині матки при хронічному ендометриті, при наявності внутрішньоматкових перетинок і синехій, ендометріозі, міомі матки із субмукозним розташуванням вузла, поліпах ендометрію.

Причиною імунного безпліддя  є утворення у жінки антиспермальних антитіл  (в шийці матки, ендометрії, маткових трубах), що приводить до фагоцитозу (поглинання) сперматозоїдів. Збій в імунній системі жінки: у слизі шийки матки з’являються речовини, здатні пошкоджувати і знищувати сперматозоїди. При цьому порушується в’язкість або хімічний склад слизу, внаслідок цього сперматозоїди «застрягають» на півдорозі. Зазвичай таке трапляється в результаті статевих інфекцій або запаленні шийки матки (цервіцит).

Іноді не вдається встановити істинної причини безпліддя у подружньої пари, тоді мова йде про безпліддя нез’ясованого походження.

Статистика говорить нам про те, що рівень безпліддя щороку зростає, тому профілактика безпліддя у жінок повинна стояти на першому місці.

ЛІКУВАННЯ ЖІНОЧОГО БЕЗПЛІДДЯ У КЛІНІЦІ СТЕФАНА ХМІЛЯ

Лікування безпліддя у жінок в нашій клініці – індивідуальні програми, кожна з яких створюється для пацієнтки з урахуванням діагностованих захворювань, віку, особливостей організму жінки. Ми рекомендуємо лікування безпліддя, яке призведе до швидкого досягнення вагітності, благополучного виношування і народження здорової дитини у вашій родині.

Який метод лікування жіночого безпліддя стане оптимальним для вашої родини, допоможуть вирішити фахівці Клініки професора Стефана Хміля. У нашому розпорядженні є досягнення міжнародної репродуктивної медицини, які точно допоможуть Вам почути найголовніше слово в житті кожної жінки – «мама».

Зробіть перший крок — запишіться на прийом!

Меню