м. Львів, вул.Липова Алея, 13

+38 067 350 6 100

м. Тернопіль, Бережанська 44Б

+38 067 580 05 80

м. Тернопіль, вул. Стадникової, 9

+38 097 740 4 200

м. Тернопіль, вул. Шептицького, 1Б

+38 066 580 05 80
ЙОДОДЕФІЦИТ: СИМПТОМИ ТА ПРОФІЛАКТИКА

ЙОДОДЕФІЦИТ: СИМПТОМИ

З настанням осені і початком нового навчального року ми традиційно згадуємо про йододефіцит. Йод – хімічний елемент, який входить до складу гормонів щитоподібної залози. При нестачі йоду з’являються збої в роботі органа, це проявляється порушенням обміну речовин і нестабільністю психіки. Якщо ви помітили у себе прибавку ваги, погіршення стану шкіри та нігтів, млявість, дратівливість, мерзлякуватість, погіршення пам’яті, неуважність, швидку втомлюваність, зниження працездатності і не можете знайти причину, то слід обстежити щитоподібну залозу. Можливо, причина саме в йододефіциті.

 ХТО НАЙБІЛЬШ ЧУТЛИВИЙ ДО ЙОДОДЕФІЦИТУ

Особливо чутливий до йододефіциту організм жінки, проявом може бути порушення менструального циклу, безпліддя. Нестача йоду під час вагітності веде до підвищення ризику викидня, мертвонароджуваності, дитячої смертності. Не менш небезпечний такий дефіцит для школярів: у них він загрожує відставанням у розумовому та фізичному розвитку, частими застудами.

ДВІ ПРИЧИНИ, ЩОБ ПОДУМАТИ ПРО ЙОДОДЕФІЦИТ

Статистика показує, що через викид радіоактивного йоду внаслідок аварії на ЧАЕС побільшала кількість захворювань щитовидки, зокрема, її новоутворень, автоімунного тиреоїдиту, гіпотиреозу тощо. Враховуючи ще той факт, що ми проживаємо в ендемічній зоні щодо йододефіциту (це означає, що вміст йоду у ґрунті, воді, а також у продуктах харчування, вирощених у нашій місцевості є недостатнім для задоволення потреб організму) слід задуматись про профілактику.

Добова потреба йоду в організмі дітей і підлітків 50-100 мкг, дорослої людини складає 150 мкг, вагітних і матерів, що годують, — 200 мкг.

ПРОФІЛАКТИКА ЙОДОДЕФІЦИТУ – ТУРБОТА ПРО СВОЄ ЗДОРОВ’Я

На сьогоднішній день масової йодопрофілактики у навчальних закладах, як це було колись, немає. Серед населення практикується індивідуальна профілактика. Зокрема, люди самостійно вживають йодовану воду, морську капусту, йодовану сіль або вітаміни, збагачені йодом.

Для профілактики йододефіциту достатньою регулярно споживати продукти, багаті йодом, зокрема: морську рибу, інші морепродукти, риб’ячий жир, морську капусту, хурму, солодкий перець і фейхоа, волоські горіхи, зернята яблук, чорноплідну горобину. Знову ж таки, варто сказати, що продукти міститимуть йод, якщо вони вирощені поза ендемічною зоною, в іншому випадку це неможливо апріорі.

 ЛІДЕР У БОРОТЬБІ З ЙОДОДЕФІЦИТОМ

Перше місце у профілактиці йододефіциту посідає йодована сіль, до складу якої входить йодистий калій. Достатньо щодня вживати разом із їжею 5-6 грамів такої солі. Але йод легко випаровується, тому йодована сіль вимагає уважного використання. По-перше, термін придатності такої солі, зазвичай, не перевищує трьох місяців і в простроченому продукті йоду вже немає. По-друге, йодована сіль повинна бути запакована в непрозорий поліетиленовий пакет або фольгу й зберігати її треба в щільно закритій посудині. По-третє, солити їжу потрібно після її приготування, тому що при високій температурі йод швидко випаровується. Або ж слід готувати їжу недосоленою, а вже потім досолювати у тарілці за смаком.

Але щоб організм засвоїв необхідний мікроелемент — йод, насамперед має бути здоровим шлунково-кишковий тракт. Коліти, гастрити, дуоденіти та інші захворювання травної системи порушують всмоктуваність у кишечнику. Якщо це не усунути, скільки не вживай багатих на йод продуктів, усе буде проходити повз пункт призначення.

ЧИ МОЖЕ ЙОД БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ? (Або надмірна кількість йоду теж небезпечна)

Варто утриматись від застосування йоду у вигляді полоскання для горла чи «йодних сіток» у місцях постін’єкційних інфільтратів. Одна крапля розчину йоду містить 6000 мкг йоду, а це у 30 разів більше за норму. Така доза йоду може цілком заблокувати роботу щитоподібної залози.

Однак, рекомендувати вживати йод всім і кожному не можна. Тому що при гіперфункції щитоподібної залози, препарат йоду може навіть зашкодити. У будь-якому випадку, варто зробити ультразвукове обстеження щитоподібної залози, здати венозну кров для визначення рівня відповідних гормонів і проконсультуватись з лікарем ендокринологом. У медичному центрі «Клініка професора С. Хміля» Ви можете пройти всі необхідні обстеження і отримати відповіді на свої запитання.